شعار ما
باران، قطراتی برای نو شدن

پنج شنبه, ۱۴ مهر , ۱۴۰۱ 11 ربيع أول 1444 Thursday, 6 October , 2022 ساعت ×
دعوت ربانی
02 دی 1399 - 23:56
شناسه : 449
بازدید 240
4
نشریه باران :

سیدنا نوح….با اندکی تٲمل در داستان سیدنا نوح علی نبینا و علیه الصلاة و السلام؛ نکات زرّین بیشماری برایمان ظاهر می شود که می توان در میان آن ها به چندین نکته از این نکات اشاره کرد:… حضرت نوح در میان پیامبران بیشترین زمان را صرف دعوت نمود؛ اما کمترین ٲتباع را پیدا کرد. واین […]

ارسال توسط : نویسنده : ماموستا هادی احمدی منبع : باران
پ
پ

سیدنا نوح….
با اندکی تٲمل در داستان سیدنا نوح علی نبینا و علیه الصلاة و السلام؛ نکات زرّین بیشماری برایمان ظاهر می شود که می توان در میان آن ها به چندین نکته از این نکات اشاره کرد:
… حضرت نوح در میان پیامبران بیشترین زمان را صرف دعوت نمود؛ اما کمترین ٲتباع را پیدا کرد. واین یعنی:
۱_ ما تنها موظف به اعمال مقدماتیم نه انتاج نتائج. ما باید فریضه خود را انجام دهیم خواه منتج نتیجه باشد یا نه؟
۲_ اگر یک دعوتگر با وجود اینکه دارای حقانیت است، اخلاص دارد و هر آنچه را که خداوند امر می کند انجام می دهد اما بازهم در کار خود موفق نیست؛ این به معنای عدم قبولی او، یا اشکال در دعوتش نیست همانگونه که نشانه غضب خدا بر او نیست. همچنان در مقابل هم اگر دعوتگری موفق است و تٲثیر لازم را دارد به معنای رضایت خداوند از او و توفیق اخروی نیست مگر نه اینکه : ٳن الله لینصر هذا الدین بالرجل الفاجر؟.
ذات باری میفرماید: (و جادلهم بالتی هی ٲحسن) و در جای دیگری همین موضوع را اینگونه میفرماید: (و لا تجادلوا ٲهل الکتاب الا بالتی هی احسن). یک موضوع با دو متد، باری با اثبات و باری با نفی. نکته این تعبیر را می توان در این یافت که همانگونه مجادله کردن دانش می طلبد؛ مجادله نکردن هم در جای خود نیازمند دانش است. و یا جاهایی که نباید مجادله کرد؛ دقیقا به اندازه جاهایی هستند که باید مجادله کرد. شیوه هایی که نباید با آنها مجادله کرد؛ به اندازه شیوه هایی هستند که باید با آنها مجادله کرد. باید یاد گرفت دربرخی مواقع، با برخی افراد و در برخی حالات واقعا مجادله نکردن جواب می دهد نه مجادله کردن. فسبحان من قال:
(و جادلهم بالتی هی ٲحسن)
(و لا تجادلوا ٲهل الکتاب الا بالتی هی احسن).

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.